Pewnie dla wielu te różnice są oczywiste: przede wszystkim projekt profesjonalny jest lepszy pod kątem estetycznym i funkcjonalnym od tego amatorskiego. A przynajmniej powinien :) Ale właściwie w jaki sposób? Po czym architekt wnętrz jest w stanie poznać, czy dana przestrzeń była projektowana przez profesjonalistę czy też przez zainteresowanego wystrojem amatora? Jest kilka takich czynników, które wg mnie bardzo często pozwalają to rozróżnić. Jeśli jesteś zaciekawionym architektem lub amatorem, który zastanawia się jak wnieść swoje domowe wnętrza na wyższy poziom – ten wpis jest dla ciebie!

 

1. Myślenie całymi pomieszczeniami

Cechą charakterystyczną dobrych, profesjonalnych projektów wnętrz jest to, że dane pomieszczenie, lub całe mieszkanie/dom, tworzą ze sobą pewną kompozycję. Można powiedzieć, że profesjonalista myśli całymi pomieszczeniami, podczas gdy amator będzie zastanawiał się nad poszczególnymi elementami wystroju (np. nad każdym meblem z osobna). Profesjonalista dobiera kolejne elementy wyposażenia pod to, jak komponują się z pozostałymi, rozważa wygląd danej ściany pod to, jak wygląda ściana obok, dobiera poszczególne meble jakby tworzyły wielką wnętrzarską kompozycję. W tym czasie amator rozważa każdą kwestię osobno: jaka podłoga? Jaki kolor ścian? Jakie meble? Na każde z tych pytań odpowiada sobie odrębnie, tworząc zamiast kompozycji czasem dość chaotyczną układankę.

PORADA: Baw się swoimi wnętrzami. W swoich pomieszczeniach nie musisz mieć wszystkich ścian w tych samych kolorach ani mebli w tym samym stylu. Spróbuj to zróżnicować myśląc kompozycyjnie.

 

zobacz cały projekt

 

2. Mieszanie mebli

Jakiś rok temu klient z zaciekawieniem w głosie zapytał mnie: „Słyszałem, że teraz już nie daje się sofy I fotela z kompletu tylko można dać zupełnie inny fotel, to prawda? Można tak?”. Uśmiechnęłam się do siebie i przyznałam mu rację. Dla profesjonalnych architektów jest to już standard, że nie stosujemy mebli z „kompletów”. Oczywiście czasem się zdarzy dobrać dwa meble z tej samej serii, ale nie jest to już istota wnętrz, jak kiedyś. Często mieszamy zupełnie różne meble, w innych kształtach i kolorach, pilnując tylko, by dobrze ze sobą wyglądały, ale nie dążąc do tego, by były do siebie podobne, czy z tej samej serii. We wnętrzach amatorskich z kolei wciąż jeszcze często widać meble z kolekcji sieciówek, np. komplet kredens + szafka rtv + stół + krzesła w pokoju dziennym.

PORADA: Jeśli masz taki komplet w swoim domu, spróbuj go przemieszać z innymi meblami, a efekt może cię pozytywnie zaskoczyć!

 

zobacz cały projekt

 

3. Oświetlenie

Profesjonalni architekci wnętrz przykładają bardzo dużą uwagę do oświetlenia. Projektujemy oświetlenie punktowe na suficie, liczne lampy wiszące, wiele lamp stojących, kinkiety, paski led… Można śmiało powiedzieć, że mamy tendencję do projektowania znacznie większej ilości lamp, niż byłaby faktycznie potrzebna, ponieważ traktujemy je jako część kompozycji. Gra światła I cienia sprawia, że nasze projekty wchodzą na wyższy poziom wtajemniczenia. Dlatego jeśli zobaczysz w danym pomieszczeniu jedną jedyną lampę (prawdopodobnie wiszącą na środku sufitu), możesz podejrzewać, że tutaj architekt wnętrz nie szalał, albo po prostu klient go mocno przystopował z ilością świateł ;)

PORADA: Jeśli twoje wnętrze oświetla jedna jedyna lampa na środku sufitu, spróbuj dodać lampy stojące lub stołowe, które możesz podpiąć do gniazdka (dobry efekt bez remontu elektryki).

 

zobacz cały projekt

 

4. Kolory

Nawet jeśli profesjonalny architekt wnętrz zdecyduje się na zastosowanie koloru, prawdopodobnie będą to głębokie zielenie, niebieskości, bordo, czy przeciwnie: pastele. W tej chwili niezbyt modne jest stosowanie mocnych, intensywnych kolorów, typu ostra czerwień, w dużych ilościach. Kolory w projektach profesjonalnych częściej będą się pojawiały jako dopełnienie bazowej palety barw (brązy, szarości, czerń, biel) niż jako kolor dominujący. Dlatego też po użytych kolorach łatwo rozpoznać to, kto stoi za wystrojem danego wnętrza. Jeśli mamy do czynienia z pokojem, w którym wszystkie ściany są pomalowane np. na pomarańczowo, spora szansa, że za wystrojem stoi aspirujący amator. Wyjątkiem są tutaj pokoje dzieci, które rządzą się odrębnymi prawami :)

PORADA: Jeśli kochasz intensywne kolory, zastosuj je w dekoracjach jako akcenty kolorystyczne. Unikaj stosowania ich na dużych płaszczyznach – nie będzie to wyglądało nowocześnie, a i szybciej się znudzi.

 

zobacz cały projekt (wkrótce)

 

5. Meble na zamówienie

Współpraca z zaufanym stolarzem to w tej chwili podstawa dla każdego architekta wnętrz. Jeżeli tylko budżet nie jest bardzo ograniczony, proponuje się w projektach meble na zamówienie. Począwszy od kuchni, przez szafy, po szafki nocne. Opcja wykonania mebla dokładnie według wytycznych daje architektom ogromną swobodę i wznosi projekt na wyższy poziom. Im większy budżet, tym więcej mebli na zamówienie prawdopodobnie znajdzie się w projekcie :) I ta cecha charakterystyczna bardzo odróżnia projekty profesjonalne od amatorskich. Klienci często boją się samodzielnej współpracy ze stolarzami, głównie dlatego, że wydaje im się to zbyt luksusowa usługa. Szczególnie w porównaniu z meblami „na wymiar” z sieciówek. Dlatego też czasem we wnętrzach amatorskich można zobaczyć sporo mebli nie wykorzystujących idealnie przestrzeni i nie komponujących się doskonale z całą resztą.

PORADA: Jeśli myślisz o nowej kuchni, szafie, lub nawet szafce podumywalkowej – spróbuj współpracy ze stolarzem (najlepiej za pośrednictwem architekta). Jeśli znajdziesz odpowiedniego, meble nie będą koszmarnie drogie, a efekt fenomenalny!

 

zobacz cały projekt

 

6. Nietypowe rozwiązania

Ukryte zabudowy meblowe czy drzwi stapiające się ze ścianą? Wejście do ukrytego pokoju przez drzwi schowane w szafie? Szklane przegrody między pomieszczeniami zamiast ścian? Nietypowe połączenia tekstur, materiałów, kolorów? To wszystko sprawia, że klienci robią „wow”. A architekci? Wzruszają ramionami, bo stosowali takie rozwiązania już wiele razy :) Właśnie takie, nie do końca typowe zabiegi, podnoszą projekt na wyższy poziom. Sprawiają, że wnętrze się wyróżnia, jest lepiej zagospodarowane funkcjonalnie i widać w nim rękę profesjonalisty.

PORADA: Jeśli planujesz urządzić swoje mieszkanie bez pomocy architekta, spróbuj myślenia „outside the box”. Szukaj inspiracji na polskich i zagranicznych portalach. Albo zatrudnij profesjonalistę :)

 

zobacz cały projekt

 

To już wszystkie różnice, które według mnie najlepiej zdradzają współpracę z architektem lub jej brak. Jakie macie spostrzeżenia na ten temat? Dzielcie się w komentarzach!

Agnieszka Konieczna

architekt wnętrz

Powróć do listy wpisów