Aby ułatwić Wam (i trochę sobie) życie, postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać wszystkie najczęściej zadawane pytania wraz z naszymi odpowiedziami. Jeśli masz jakieś wątpliwości, ale trochę nie chce Ci się dzwonić ani pisać maila, my to rozumiemy! Przeczytaj poniższy wpis i przy odrobinie szczęścia znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania :)

A jeśli nie… to napisz maila na kontakt@ambience.com.pl :)

 

Spis treści:

1. Ogólne – pytania 1-13
2. Zakresy projektowe – pytania 14-19
3. Budżet na realizacje – pytania 20-23
4. Przed współpracą – pytania 24-33
5. W trakcie współpracy – pytania 34-35

 

Ogólne

 

1. Czy projektujecie wyłącznie całe domy lub mieszkania?

Nie. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze klienci chcą wykańczać wszystkie pomieszczenia. Natomiast ze względu na duże zainteresowanie naszymi projektami wprowadziliśmy ograniczenie – przyjmujemy zlecenia na minimum 50m2 (dowolny zakres z oferty). Nie ma dla nas znaczenia, czy będzie to jedno duże pomieszczenie czy całe mieszkanie w apartamentowcu.

 

2. Czy projektujecie we wszystkich stylach?

Nie. Projektujemy w stylistyce Ambience (modern classic) i stylach zbliżonych. Np. wnętrza nowoczesne, lekko industrialne, klasyczne, art deco, eleganckie, mid-century modern, współczesny glamour.  Każdy jednak inaczej rozumie style, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – po prostu prześlij nam na maila kilka inspiracji tego co Ci się podoba. Damy znać, czy się podejmiemy, czy też jakiś inny architekt będzie lepszy do danego zadania. Nie wierzymy w przyjmowanie każdego zlecenia w każdym stylu. Wolimy się skupić na takich wnętrzach, których projektowanie sprawi nam przyjemność, w stylach, które „czujemy”, dzięki czemu same projekty będą dużo lepsze. W takim układzie korzysta i architekt, i przede wszystkim klient :) 

 

3. Czy możecie dokończyć zaczęty przez kogoś projekt lub zaproponować dodatki do zrealizowanego wnętrza?

Nie możemy kończyć cudzych projektów ze względu na prawa autorskie. Jeśli zdecydujesz się na projekt, będzie on musiał zostać stworzony od zera, ewentualnie z uwzględnieniem już zakupionych czy wybranych elementów (ale też nie w nieograniczonych ilościach). Nie zajmujemy się „dokańczaniem” wnętrz, uzupełnianiem o dodatki, ani konsultacjami projektowymi.

 

4. Czy jest możliwość przyjazdu na spotkanie na oględziny domu/mieszkania przed podpisaniem umowy?

Przyjeżdżamy wyłącznie na budowy klientów zdecydowanych na współpracę w celu wykonania inwentaryzacji. Nie praktykujemy wycieczek w celu samych oględzin i rozejrzenia się po budowie. Do początkowej „wizji lokalnej” całkowicie wystarczające są zdjęcia i materiały od dewelopera lub projekt architektoniczny :)

 

5. Czy jest możliwość przyjazdu na inwentaryzację domu/mieszkania położonego poza Krakowem?

Zwykle tak, za dodatkową opłatą ustalaną indywidualnie. Obecnie tego raczej unikamy ze względu na pandemię.

 

6. Jak długo trzeba czekać na rozpoczęcie prac projektowych?

To bardzo zależy od aktualnej długości kolejki klientów. Czas oczekiwania waha się zwykle od 2 do 10 miesięcy. Dlatego warto zgłaszać się sporo wcześniej :) W razie czego zwykle miesiąc z najwcześniejszymi terminami jest podany na samej górze strony z ofertą.

 

7. Czy normalnie działacie mimo pandemii?

Tak. Co się zmieniło, to że wszystkie spotkania, nawet z klientami z Krakowa, przeniosły się na Skype :) Zamrożona jest jednak oferta na projekty kompleksowe plus, ponieważ zawierają wizyty na budowie. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

 

8. Dla kogo projektujecie? 

Naszymi klientami są przede wszystkim osoby, które właśnie kupiły mieszkanie lub budują dom i chcą go pięknie i mądrze urządzić. Działamy też projektowo nad wnętrzami już zamieszkałymi, które wymagają metamorfozy. Nierzadko projektujemy za granicą, przede wszystkim dla Polaków lub par polsko-niepolskich ;) chcących sprowadzić meble i oświetlenie z Polski.

 

9. Skąd mogę wiedzieć, że osobowościowo się dogadamy?

Jeśli jesteś osobą zorganizowaną i dokładną – i szukasz kogoś podobnego, kto po prostu wykona naprawdę dobry projekt, nie przekraczając przy tym terminów, budżetu i nie serwując Ci dziwnych, nieprofesjonalnych zachowań – trafiłeś/aś idealnie :) 

 

10. Czy robicie projekty poza Krakowem?

Tak, projektujemy w całej Polsce. Jedynie wizyty na budowie / bezpłatne inwentaryzacje ograniczamy do Krakowa i najbliższych okolic.

 

11. Czy robicie projekty poza Polską?

Tak, projektujemy również za granicą. W naszym portfolio na ten moment możesz znaleźć projekty w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Szwajcarii.

 

12. Jak wygląda współpraca z klientami zagranicznymi?

Cała taka współpraca odbywa się w trybie zdalnym – to znaczy za pomocą maili i spotkań na skypie. Na początku ustalamy, czy klient chce oprzeć projekt o produkty i materiały dostępnie lokalnie, czy chce opierać się o rynek Polski i wszystko lub prawie wszystko sprowadzać. W tym pierwszym wariancie projekt jest droższy ze względu na konieczność zapoznania się z zagranicznym rynkiem. Projekt dla klientów zagranicznych jest wykonywany w języku polskim, również rysunki wykonawcze opisywane są po polsku. Dlatego dobrze nastawić się na zatrudnienie polskiej ekipy remontowej oraz stolarza. W praktyce nie jest to duży problem, bo jak wiadomo, Polacy są wszędzie :) Generalna komunikacja (maile) odbywa się również w języku polskim. Spotkania na skypie, w przypadkach, gdy druga połówka klienta/klientki nie mówi po polsku, mogą odbywać się po angielsku.

 

13. Czy realizujecie projekty w Polsce, ale dla obcokrajowców nie mówiących po polsku?

Raczej nie. Zwykle klienci, którzy nie mówią po polsku, potrzebują kompleksowej usługi z realizacją pod klucz. Jest to spowodowane brakiem możliwości samodzielnego dogadania się z wykonawcami (bariera językowa). Póki co nie mamy opcji realizacji pod klucz w ofercie, więc nie podejmujemy się takich zleceń.

 

 

 

Zakresy projektowe

 

14. Słowniczek pojęć wnętrzarskich: co to są wizualizacje? Rysunki wykonawcze? Aranżacje?

Aranżacje to rysunki płaskie (rzuty), pokazujące proponowane układy funkcjonalne pomieszczeń, zwykle w skali 1:50. Na nich mogą pojawić się przesunięcia ścian i rewolucje w układach mieszkań / domów, ale mogą też zagospodarowywać meblami i wyposażeniem przestrzeń w takim układzie, jaki jest. Na aranżacjach pojawiają się podstawowe wymiary i opisy, ale w niewielkich ilościach, bo z założenia aranżacja jest wstępem do projektu. Aranżacje przez wielu mogą być kojarzone z rzutami od dewelopera, gdzie w sposób szkicowy zaznaczona jest lokalizacja każdego ważniejszego sprzętu.

Wizualizacje, często opisywane jako „fotorealistyczne”, to generowane komputerowo przez programy graficzne obrazki, które mają imitować zdjęcia wnętrz po realizacji projektu. Pokazują pomysły projektowe, materiały, meble, oświetlenie i ogólny wygląd tego, jak docelowo ma dana przestrzeń wyglądać. Ważny jest fakt, że wizualizacje zawsze są poglądowe i mają pewien margines błędu. O tym, jak patrzeć na wizualizacje tak, by widzieć to co architekt, pisałam w artykule Kłamstwa wizualizacji wnętrz.

Rysunki wykonawcze to rysunki płaskie (rzuty, przekroje, widoki), rysowane w skali 1:20 lub 1:50, w mniej drogim programie graficznym ;) Rysunki te pokazują co do milimetra projekt, są dokładnie opisane oraz zwymiarowane. Dzięki nim możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu odpowiadając na niezliczone pytania ekipy remontowej, które uwierz mi, że się pojawią i to w naprawdę dużych ilościach. A jeśli się nie pojawią, a Ty nie masz rysunków, to tym bardziej strach się bać…

Wszystkie standardowe oraz niestandardowe elementy projektu wnętrza możesz zobaczyć na przykładach tutaj.

 

15. Czym różni się projekt kompleksowy od koncepcyjnego?

Przede wszystkim rysunkami wykonawczymi. Projekt koncepcyjny posiada z rysunków wyłącznie aranżacje (układy funkcjonalne). Projekt kompleksowy posiada pełen zbiór rysunków, w skalach 1:20 i 1:50, rozplanowujący instalacje, elektrykę, sufity, podłogi itd. Posiada też dokładne rysunki mebli na zamówienie oraz widoki ścian. Dzięki temu nie musisz się niczego domyślać – wszystko masz czarno na białym, zwymiarowane co do milimetra.

Poza rysunkami, drugą różnicą jest dokładność listy wyposażenia. Przy projektach kompleksowych pod koniec procesu projektowego możemy policzyć bardziej dokładne ilości takich materiałów jak płytki, listwy przypodłogowe itd. Wynika to z tego, że po prostu powstają rysunki dokładnie pokazujące układ czy płytek, czy lokalizacje listew przypodłogowych. Na tej podstawie możemy podać dokładniejsze ilości, a co za tym idzie – też dokładniejsze ceny w specyfikacji. 

Bardzo dokładne budżetowanie, również dotyczące robocizny i mebli na zamówienie, oparte na wycenach konkretnych wykonawców, jest częścią projektu kompleksowego PLUS.

 

16. Czym się różni nadzór autorski od inwestorskiego? I co to jest realizacja pod klucz?

Nadzór autorski to najprościej ujmując pilnowanie, by wykonawcy zrealizowali wszystko zgodnie z projektem i nie poniosła ich niepotrzebnie wyobraźnia.

Nadzór inwestorski to tak jakby zastępowanie Inwestora w jego standardowej roli. Polega na pilnowaniu zgodności realizacji z projektem, dogadywaniu terminów, zamawianiu produktów. Generalnie koordynowaniu całości procesu realizacji projektu. Hasło nadzoru inwestorskiego jest najczęściej używane w kontekście budownictwa, rzadziej przy projektach wnętrz.

Realizacja pod klucz to najwyższa forma nadzoru inwestorskiego. Bardzo pomocna wtedy, gdy Inwestor mieszka w innym województwie lub kraju i nie może na bieżąco doglądać budowy. Polega na koordynowaniu całości, nadzorowaniu wszystkich wykonawców, zamawianiu materiałów i produktów, pilnowaniu logistyki. Często realizacja pod klucz prowadzi do całkowitego zakończenia realizacji projektu, a więc zawiera też wieszanie zasłon, obrazów itd. Docelowo mieszkanie / dom powinien być w takim stanie, że Klient może się do niego natychmiast wprowadzić. Chyba, że Klient i Architekt umówią się na mniejszy zakres :)

W tej chwili w naszej ofercie z powyższych znajduje się jedynie nadzór autorski i jest ograniczony do terenu Krakowa i najbliższych okolic.

 

17. Czy zajmujecie się realizacjami pod klucz?

Obecnie nie mamy realizacji pod klucz w ofercie.

 

18. Jak wygląda projekt i współpraca on-line?

Współpraca on-line to coś, czego coraz mniejsza liczba Klientów się obawia i bardzo dobrze! Bo nie ma czego :) Projekt na odległość powstaje na podstawie rzutów dewelopera / projektu architektonicznego lub/i na podstawie wymiarów dostarczonych przez Klienta. Czasem gdzieś znajdzie się różnica 2 cm, ale w 99% przypadkach nie stanowi to żadnego problemu. Komunikacja we współpracy on-line opiera się na mailach, telefonach i telekonferencjach. Jeśli bardzo zależy Ci na tym, żeby móc w cztery oczy porozmawiać ze swoim Architektem, zastanów się, czy aby na pewno więcej niż raz będzie Ci się chciało stać w korkach, by się z nim spotkać? Czy może po jednym spotkaniu stwierdzisz: „Spoko, nie ma garba ani dwóch głów, nie wygląda też na obłąkanego, mogę mu powierzyć swoje mieszkanie.” Zapewniam Cię, że 90% projektów, które robiliśmy w Krakowie, opierała się na jednym jedynym spotkaniu na żywo, a później wyłącznie na ustaleniach telefonicznych i mailowych. W świecie, kiedy nikt nie ma na nic czasu, nie ma sensu na siłę dojeżdżać i siadać przy jednym stole, gdy taki sam poziom efektywności rozmowy daje skype :)

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej na ten temat, sprawdź nasz wpis Projekt wnętrza online.

 

19. Czy mogę zobaczyć przykładowy projekt z rysunkami wykonawczymi?

Tak. Możesz go pobrać bezpośrednio z linku: https://bit.ly/3JEcY0c

 

 

 

Budżet na realizację

 

20. Jaki budżet trzeba przeznaczyć na wykończenie mieszkania?

Wyczerpujące informacje o budżetach na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim znajdziesz pod linkami:
> 1000zł/m²
> 2000zł/m²
> 3000zł/m² 
> 4000zł/m² 
oraz we wpisie Mieszkanie niskobudżetowe – co to oznacza?

Zwróć proszę uwagę, że artykuły powstały pod koniec roku 2018, więc ceny poszły w jakimś stopniu w górę. Nie drastycznie, ale lepiej mieć to z tyłu głowy.

 

21. Czy warto szukać tańszych zamienników produktów?

I tak i nie. Jeśli znalazłeś lampę za 5000zł i ta cena Cię przerasta, więc wybierasz w miarę podobną (nie podróbkę, bo podróbki to zupełnie odrębny temat) za 500zł, całkowicie to popieram. Jeśli jednak Architekt wybrał Ci lampę za 500zł, a Ty na siłę szukasz czegoś za 100zł, wówczas jakość tej lampy może być krótko mówiąc adekwatna do ceny. Dobrze wydawać pieniądze z głową, ale nadmierna oszczędność może później kłuć w oczy w Twoich wnętrzach.

 

22. Czy współpracujecie z jakimiś sklepami na wyłączność?

Nie. Za bardzo też nie bawimy się w prowizje, chyba, że nam wyjdzie mimochodem. Najczęściej wyszukujemy meble i oświetlenie w sklepach internetowych. Materiały typu płytki, panele, tkaniny organizujemy sobie w postaci próbników, by mieć wszystko na miejscu w biurze i w dowolnym momencie być w stanie sprawdzić faktyczny kolor i wygląd na żywo. To, w jakim sklepie Klient końcowo zakupi produkt jest nam szczerze obojętne. Byle nie został oszukany ani nie przepłacił :)

 

23. Czy uda się wam załatwić cenę lepszą niż na ceneo?

My jeszcze nie odkryliśmy sposobu jak to zrobić, ale jeśli go odkryjemy, to na pewno się z Wami podzielimy :) Paradoksalnie czasem warto sprawdzić ceny w sklepach stacjonarnych, bo era bardzo dużej konkurencyjności sklepów internetowych niestety/stety minęła.

 

 

 

Przed współpracą

 

24. Jakie informacje muszę przesłać, żeby dostać wycenę projektu?

Do konkretnej wyceny potrzebujemy:

Wszystko to możesz przesłać na adres kontakt@ambience.com.pl lub na firmowego messengera :)

 

25. Ile trwa projekt wnętrza i dlaczego tak długo?

Czas, jaki jest potrzebny na wykonanie projektu wnętrz, jest w 90% uzależniony od Klienta. Współpraca nad projektem to proces, który polega na ciągłych rozmowach, przesyłaniu kolejnych części projektu, wprowadzaniu zmian, dyskutowaniu nad najlepszymi rozwiązaniami. Potrafi to zająć naprawdę dużo czasu, ale też potrafi pójść błyskawicznie, jeśli dany Klient ma umiejętność wyjątkowo szybkiego podejmowania decyzji.

Poniżej średnie ilości czasu, które zwykle zajmuje projekt kompleksowy dla danego metrażu:

wnętrza ok. 50-60m2  — 3 miesiące
mieszkania ok. 70-80 m2 — 4 miesiące
dom/apartament ok. 100 m2 — 5 miesięcy
dom/apartament ok. 150 m2 — 6 miesięcy
dom powyżej 200m2 — od 7 miesięcy

O tym, co dokładnie dzieje się w trakcie tych wszystkich miesięcy, przeczytasz tutaj i tutaj.

 

26. Kiedy najlepiej zgłosić się do architekta wnętrz?

Odpowiedź na to pytanie częściowo wynika z odpowiedzi na pytanie poprzednie. Ale najbardziej uniwersalnym stwierdzeniem będzie tutaj: JAK NAJSZYBCIEJ. Miej litość i nie szukaj architekta dopiero wtedy, gdy za 2 dni ma wchodzić pan od płytek. Nawet jeśli z jakiegoś powodu Architekt zgodzi się rzucić wszystko i zająć tylko Twoim projektem, i tak dogadywanie wszystkiego zajmie trochę czasu. Dlatego, jeśli budujesz / kupujesz:

a) mieszkanie — zgłoś się do Architekta tuż po lub nawet w trakcie kupowania go. Jeśli kupujesz przysłowiową dziurę w ziemi, która przyjmie docelową postać za 2 lata, poszukaj architekta co najmniej 12 miesięcy przez planowanym oddaniem mieszkania. Może się to wydawać długi okres czasu, ale dzięki temu zyskasz rezerwę czasową na dokładne pochylenie się nad projektem oraz poszukanie dobrej ekipy remontowej i zarezerwowanie terminu. Poza tym rzadko kiedy świetny architekt będzie mógł rozpocząć pracę nad projektem dla Ciebie od zaraz. Zwykle będziesz musiał się ustawić w kolejce klientów. Jeśli upatrzyłeś sobie wcześniej biuro, z którym chcesz podjąć współpracę (mam nadzieję, że Ambience ;) ), podpytaj jak najwcześniej o podstawowe sprawy (czas oczekiwania, ceny, od jakich metraży projektują). Może się okazać, że Twój wymarzony Architekt nie projektuje przestrzeni mniejszych niż 150m2. Tak, są tacy. Nie, to nie jesteśmy my :)

b) dom — możesz zgłosić się do Architekta w dwóch momentach: gdy projekt domu otrzyma pozwolenie na budowę, masz pewność, że nic się w nim nie zmieni i możesz udostępnić projekt architektoniczny do prac nad wnętrzami, lub w momencie gdy staną wszystkie ściany i można zrobić inwentaryzację z natury. Druga metoda ma tą przewagę, że faktycznie projekt wnętrz powstaje na podstawie realnych wymiarów. Niestety w przeciwieństwie do mieszkań od dewelopera, różnice w wymiarach i proporcjach pomieszczeń w budowanych domach potrafią być na prawdę duże. Czasem tak duże, że sporo zmieniają. Z kolei czekając z rozpoczęciem projektu wnętrz, aż dom stanie, ryzykujemy, że wprowadzimy się być może kilka miesięcy później niż początkowo zakładaliśmy. Klucz tkwi w rozsądnym rozplanowaniu terminów każdego etapu budowy i wykończeniówki.

 

27. Ile kosztuje projekt?

Wszystkie ceny projektów wnętrz są jawnie dostępne na naszej podstronie Oferta.

 

28. Dlaczego tak drogo?

Szczerze? Z dwóch powodów:

– po prostu te projekty są tego warte :) Szczególnie, że stanowiąc 4-8% kwoty przeznaczonej na remont (nie mówiąc o cenie nieruchomości) bezpośrednio decydują o tym, czy pozostałe 92-96% będzie wydane dobrze i mądrze;
– mimo ponadprzeciętnych cen mamy kolejkę klientów na 8-10 miesięcy do przodu, więc chętnych jest więcej niż nasze moce przerobowe.

Jeśli jesteś ciekaw jak dokładnie wygląda proces projektowy i jak dużo pracy wymaga, przeczytaj artykuł: Jak wygląda praca architekta wnętrz? cz. 1 proces projektowy

 

29. Czy można prosić rabacik? ;)

Kto pyta nie błądzi :) Mamy jednak zasady takie: automatycznie sporządzając ofertę wliczamy rabat:

Wszelakie inne obniżki cen możliwe są tylko poprzez wybranie projektu o mniejszym zakresie. Jeśli więc cena Cię przerasta, możesz ograniczyć się do projektu koncepcyjnego lub skupić się tylko na najważniejszych pomieszczeniach.

 

30. Jak wygląda proces rezerwacji terminu?

100% gwarancję rezerwacji terminu daje wyłącznie podpisanie umowy na projekt. Ze względu na duże zainteresowanie przestaliśmy rezerwować terminy bez umowy, co zdecydowanie zmniejsza chaos w kalendarzu. Ogólnie jest to dość standardowa zasada w wielu polskich pracowniach projektowych.

 

31. Na co zwrócić uwagę w umowie?

Przede wszystkim umowę trzeba przeczytać od początku do końca. Każdy, kto podpisuje umowę bez czytania jej, robi wielkie kuku i sobie, i Architektowi, bo w niej zawarte są wszystkie zasady współpracy. A nie trzymając się zasad współpracy skazujemy się na chaos, opóźnienia i wieczne potępienie. Dostając naszą umowę do podpisania zwróć największą uwagę na:
– zakres projektu;
– terminy realizacji;
– termin rozpoczęcia projektu;
– ilość możliwych do wprowadzenia poprawek do poszczególnych etapów;
– kwotę wynagrodzenia;
– terminy płatności;
– czas na zgłoszenie poprawek do danego etapu;
– zasady ewentualnego rozwiązywania umowy.

 

32. Czy treść umowy jest negocjowalna?

Nie. Ze wszystkimi klientami współpracujemy na tych samych zasadach.

 

33. Jak wyglądają płatności za projekt?

Zwykle płatności za projekt są rozdzielone na 4 raty. Ogólny schemat płatności to:

Pierwsza część w wysokości 20% jest płatna w ciągu kilku dni od podpisania umowy. Druga część płatności w wysokości 20% jest płatna do dwóch tygodni przed planowanym rozpoczęciem projektu. Trzecia płatność następuje po zaakceptowaniu kompletu wizualizacji. Czwarta płatność jest w przypadku projektu kompleksowego po zaakceptowaniu kompletu rysunków wykonawczych, a w przypadku projektu koncepcyjnego po wysłaniu specyfikacji. Faktura bez vat (0%) wystawiana jest po zakończeniu pracy nad projektem.

 

 

 

W trakcie współpracy

 

34. Co jak mi się nie spodoba projekt?

Ja wiem, że to jest największa obawa każdego Klienta. Ja to naprawdę rozumiem. Nie ma nic gorszego niż ustalanie przez 3 godziny wytycznych z Architektem, żeby później dostać projekt, który ni cholery żadnych tych wytycznych nie uwzględnia. Spokojnie, u nas się to nie wydarzy. Ale jeśli jesteś niezbyt zadowolony z otrzymanych wizualizacji, w ramach umowy z założenia masz 2 sety poprawek, o które możesz poprosić. Jeśli sam tak do końca nie wiesz, co chciałbyś zmienić, pomożemy. Nie ma się czym stresować :)

O tym, jak wybrać architekta wnętrz, żeby się nie rozczarować, pisaliśmy tutaj i tutaj.

 

35. Czy możecie polecić zaufanych wykonawców?

Tak, mamy sprawdzonych wykonawców, ale przede wszystkim w Krakowie i w Warszawie. W pozostałych częściach Polski udało nam się zebrać trochę poleceń, głównie od naszych klientów i innych Architektów. Jeśli jest to dla Ciebie istotne, najlepiej już w pierwszym mailu do nas zapytaj, czy znamy ekipę czy stolarza działającego w Twoim regionie.

 

 

 

Jeśli masz pomysły na kolejne pytania, do których moglibyśmy dopisać odpowiedzi, napisz je w komentarzu! :)

Agnieszka Konieczna

architekt wnętrz

Powróć do listy wpisów