Style we wnętrzach to temat szeroki, od którego często zaczynamy zastanawianie się nad tym, jak mają wyglądać nasze wnętrza. Czy mają być w klimacie modern classic, a może nowoczesnym lub skandynawskim? I co właściwie te określenia oznaczają? Czy masz pewność, że używasz ich poprawnie – i że Twój architekt nie zrozumie źle tego, w jakim stylu ma coś zaprojektować? Tutaj oczywiście na białym koniu wchodzi możliwość omówienia inspiracji. Ale jak znaleźć te właściwie, jeśli nawet nie wiadomo co wpisać do wyszukiwarki Google grafika? 

Poniżej mój subiektywny przewodnik po stylach we wnętrzach, który, mam nadzieję, pomoże Ci odnaleźć się w nich wszystkich i łatwiej dojść do tego, co Ci się najbardziej podoba :)

Zaczynamy!

 

1. Styl nowoczesny

Proste linie i bryły to cecha charakterystyczna nowoczesnych wnętrz. Jeszcze nie tak „puste”, by je nazywać minimalistycznymi – ale już z dużo mniejszą ilością detali i ozdób niż np. styl klasyczny. Nowoczesność jest z nami od lat i jest chyba najbardziej popularną stylistyką. Może przyjmować różne „twarze” i sprawdzać się nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale również tych komercyjnych czy publicznych. Fajnie łączy się z drewnem, efektem betonu oraz tkaninami typu bawełna (lub imitacja bawełny). 

 

 

2. Styl minimalistyczny

Absolutna prostota formy połączona z małą ilością elementów. Przeładowanie jest zdecydowanie niewskazane. Ważna będzie gra światła (piękne lampy, paski led) i dobrej jakości materiały. We wnętrzach minimalistycznych fantastycznie wyglądają duże, nowoczesne obrazy czy rzeźby. Detale typu małe ozdoby i niewielkie ramki ze zdjęciami sprawdzą się już gorzej. 

autor: Md. Zahedul Alam

 

3. Styl industrialny

Wywodzący się z przestrzeni industrialnych, pofabrycznych. Cechuje się dużą ilością elementów z metalu, sławnymi już przeszkleniami loftowymi czy użyciem cegły. Mogą występować w wersjach surowych, dosłownie poindustrialnych, lub bardziej ugrzecznionych. Niejedna restauracja ma wnętrza właśnie w tym stylu i sprawdza się to świetnie. W przestrzeniach mieszkalnych zwykle królują ugrzecznione wersje loftów, w których elementy charakterystyczne dla stylu są dostosowane do „zwykłych” czterech ścian mieszkania. Takie wnętrza często nazywamy mianem „soft loft”. 

autor: Manuel Fuentes

autorzy: JM | ARCHVIZ

 

4. Styl skandynawski – wersja polska

Styl skandynawski w wersji polskiej nieco różni się od wersji pierwotnej. I będziecie to mogli zobaczyć na poniższych obrazkach :) Ultrapopularny kilka lat temu styl charakteryzował się dużą ilością bieli, szarości i drewna w odcieniu naturalnego dębu. To wszystko w klimacie nowoczesnym, ale przytulnym. Do tego niejednokrotnie pojawiały się detale w kolorze czarnym czy meble/zasłony w bardzo popularnym swego czasu kolorze turkusu. Czasem we wnętrzach skandynawskich można znaleźć też nawiązania do loftu – w postaci stołów na metalowych podstawach czy w bardziej industrialnych lampach. 

pracownia: Zawicka-ID

 

5. Styl skandynawski – wersja skandynawska

Styl, który faktycznie króluje na północy i można go znaleźć w mieszkaniach zwykłych ludzi. Trochę inny niż jego polska interpretacja, wydaje mi się, że bardziej swobodny. W dużej mierze bazuje na bieli i wykorzystuje naturalne drewno. Poszczególne elementy mogą robić wrażenie niepasujących do siebie lub dobranych przypadkowo, ale jednak całość tworzy bardzo klimatyczne, niewymuszone wnętrze.

pracownia: theDetail

autor: LVI Studio

 

6. Styl vintage

Styl vintage lub retro nawiązuje do trendów wieku dwudziestego. Obecnie najmodniejsze są nawiązania do stylistyki PRL-u, ale pod hasłem vintage mogą kryć się też różne inne odłamy. Warunkiem jest inspiracja tym, co kiedyś było modne, może nawet w postaci zastosowania oryginalnych antyków. Odłamem stylu vintage będzie mid-century-modern, czyli nowoczesna interpretacja wnętrz połowy XX-wieku. Wnętrza tego typu często mają charakter bardziej swobodny i niewymuszony, podobnie jak w stylu skandynawskim.

autor: Emil Dervish

 

7. Styl rustykalny

Styl charakteryzujący się bardzo dużą ilością drewna oraz bieli i dość przytulnym charakterem. Raczej pasuje do wiejskich domów z widocznymi, drewnianymi belkami, niż do miejskich mieszkań. Oczywiście jak się chce, to wszystko można zaadaptować do własnych czterech ścian :) W stylu rustykalnym fajnie odnajdują się naturalne tkaniny, wiklinowe ozdoby i żywe rośliny. A to wszystko w bardzo neutralnej kolorystyce.

autor: Gosia Niedzielska

źródło

 

8. Styl prowansalski

Bardziej elegancka wersja stylu rustykalnego. Wywodzi się z Prowansji, południa Francji. Wciąż króluje tutaj spora ilość drewna, ale w połączeniu ze stylizowanymi meblami lub nawet zdobnymi żyrandolami. Niejednokrotnie meble mają charakter postarzany, choć ogólnie wnętrza są bardziej „wychuchane”. Nie mam pewności jaka jest geneza tych wnętrz, ale kojarzą mi się z arystokracją wyjeżdżającą na weekend na wsi :)

źródło

źródło

 

9. Shabby Chic

Przepis na shabby chic? Styl prowansalski + dużo słodyczy. Postarzane (lub stare) drewno, koniecznie białe, elementy kwiatowe. Jeśli kolory – to raczej pastele, może to być na przykład błękit lub róż. Styl bardzo charakterystyczny, może być dość przytłaczający, kolejny raz – bardziej do domów na wsi niż do miejskich mieszkań. Mi osobiście bardziej się kojarzy z pokojami dla dziewczynek, niż do całych domów. Ale oczywiście kto co lubi :)

źródło

autor: Anastation Shilberg-Bahchevan

 

10. Styl klasyczny / pałacowy

Przepych, przepych i jeszcze raz przepych. Ale w wersji nawiązującej do wnętrz – dosłownie – pałaców. Więc nie mamy tutaj przełamania nowoczesnego czy błysku glamour. Ta stylistyka jest dość ciężka i jedną osobę zachwyci, a drugą niekoniecznie :) Żeby klasyczne wnętrze nie było mocno przytłaczające, polecam wykorzystanie jasnych kolorów i nieznaczne ograniczenie ozdób/wzorów/faktur. Wciąż możemy uzyskać efekt ultra-bogactwa, ale mniej „muzealny”. 

autorzy: Mahmoud Gomaa & Nada Ahmed

autor: Soha Mousa

 

11. Styl amerykański 

Styl, który dość często możemy zobaczyć w domach zamożniejszych Amerykanów. Oscyluje gdzieś pomiędzy klasyką, glamour a nowoczesnością. Zwykle jest w nim dużo bieli i mimo niemałej ilości zdobień i detali, wnętrze wciąż wydaje się dość lekkie. Obserwuję (po filmach i serialach), że domy w mniejszych miastach są bliższe udomowionej klasyce, natomiast apartamenty na przykład nowojorskie mają w sobie więcej elementów nowoczesnych i/lub glamour. Wszystko to w towarzystwie sztukaterii i rzeźbionych frontów mebli. 

autor: Mohamed Hassan

źródło

 

12. Styl Hamptons

Hamptons to luksusowy kierunek wakacyjny dla Nowojorczyków, nieznacznie oddalony od miasta. Stylistyka wnętrz domów w Hampton jest generalnie dość amerykańska, ale zawiera w sobie element wakacyjno-marinistycznej swobody. Baza jest bardzo mocno klasyczna, jasna, przytulna. Dodatki nierzadko w odcieniach błękitu. 

źródło

źródło

 

13. Glamour

Stylistyka glamour zdobyła wiele serc początkowo w okolicach lat 2002-2005 (tak przynajmniej to pamiętam). Wówczas miała charakter, który teraz niejedna osoba oceniłaby jako… tandetny. Królowały srebrne ozdoby, tapety i tkaniny w neobarokowe wzory oraz meble wykończone lustrami. Całość dawała efekt dość ciężki. Obecnie popularyzuje się bardziej uwspółcześniona wersja stylu glamour. Która wciąż chętnie wykorzystuje żyrandole, lustra czy pikowane meble, ale odsuwa się od efektu „tandety”. Obecny glamour jest bliżej stylu modern classic, chętniej korzysta ze złota niż srebra (chociaż nie zawsze) i odchodzi od mocnych, neobarokowych wzorów. Oczywiście interpretacji jest wiele :) Wciąż możemy się spotkać z mocniejszym i cięższym stylem glamour, szczególnie jeśli większe ilości złota zestawimy z mocnym kolorem. Efekt może wówczas nawiązywać nawet do art deco, o którym niżej…

autor: Eichholtz

 

14. Art deco

Art deco to stylistyka, która królowała w pierwszej połowie XX wieku. I w oryginale, i we współczesnych interpretacjach jest to stylistyka bardzo luksusowa, wykorzystująca naturalny kamień, drewno, elementy złote. Dużą cechą charakterystyczną są geometryczne wzory, które pojawiały się na tapetach, posadzkach i właściwie… wszędzie. Art deco to przepych i bogactwo, ale w formie nieco bardziej nowoczesnej i geometrycznej niż klasycznej – pałacowej. W obecnych trendach możemy zobaczyć sporo nawiązań do art deco w postaci zaoblonych mebli czy głębokich, nasyconych kolorów. 

źródła

źródło

 

15. Modern classic

No i wreszcie dochodzimy do stylu, który jest drugim imieniem Ambience. Styl modern classic to w dużym uproszczeniu po prostu połączenie klasyki z nowoczesnością. Zyskał popularność w ostatnich latach i mam wrażenie, że dojście do tej nazwy dla tego stylu trochę trwało. Gdy wnętrza skandynawskie przestawały być popularne, a w ich miejsce weszły przestrzenie bardziej eleganckie, wiele osób miało problem z nazwaniem ich. Przez jakiś czas pojawiały się hasła typu glamour czy art deco, ale w końcu najpopularniejszy stał się „modern classic”. 

Co znajdziemy w tej stylistyce? Ano trochę wszystko. Nawiązania do art deco, do glamour, do klasyki i do nowoczesności. Podobne w charakterze będą style amerykański czy Hamptons, ale nie identyczne. Modern classic to przede wszystkim: dość nowoczesne meble, sztukaterie, lampy łączące złoto i szkło, kolory neutralne lub z akcentem głębokiej zieleni, granatu czy np. bordo. Modern classic to też ukochanie tkanin typu velvet oraz marmuru, ale też pięknych detali typu dekoracyjne uchwyty meblowe. 

 

 

To już wszystko w temacie styli. Daj koniecznie znać, który podoba Ci się najbardziej! :)

 

Agnieszka Konieczna

architekt wnętrz

Powróć do listy wpisów