Przygotowując się do tego wpisu zrobiłam mały research: wkleiłam frazę „Jak wybrać architekta wnętrz” do wyszukiwarki google i przejrzałam dość sporo artykułów, które miały odpowiedzieć na to pytanie. Zazwyczaj połowę treści zajmował wstęp o tym, jakie to ważne i trudne, żeby znaleźć idealnego architekta wnętrz. Oraz jak wykształcenie architekta wpływa na to, czy powinniśmy go zatrudnić. Jakie jest moje zdanie? Owszem, znalezienie idealnego usługodawcy jest zawsze trudne. Być może szczególnie w tej branży. Owszem, wykształcenie architekta ma znaczenie. Ale czy duże? Nie wydaje mi się…

W tym wpisie poruszę więc wszystkie te kwestie, które są według mnie naprawdę istotne przy podejmowaniu decyzji o wyborze architekta wnętrz. W dodatkowym wpisie poruszę również kwestię tego, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy o wykonanie projektu wnętrz. Przejdźmy do konkretów:

 

 

1. Estetyka

Kwestia pozornie najbardziej oczywista. Ale nie do końca. Podoba Ci się portfolio danego architekta wnętrz? Super. A teraz zastanów się, czy stylistyka, jaka występuje w jego projektach, to stylistyka, o której marzysz w swoim domu. Jeśli tak, świetnie, możesz przejść do punktu drugiego. Jeśli nie, zostań przy tym akapicie jeszcze na chwilę. Sporo klientów popełnia błąd przy wyborze architekta nie do końca zwracając uwagę na to, w jakim stylu dany architekt się porusza. I tak, na przykład, zwracają się do pracowni projektującej wnętrza ultra-minimalistyczne z prośbą o projekt glamour. Albo na odwrót. I tutaj mogą być dwa efekty: albo architekt odmówi przyjęcia takiego zlecenia i klient wraca do punktu wyjścia, albo architekt przyjmie zlecenie i ryzykuje, że ostatecznie obie strony nie do końca będą zadowolone z efektu. Bo mocno wychodzi ze swojej strefy komfortu i może się to skończyć fantastycznie lub fatalnie. Dlatego szukając architekta, najlepiej już w trakcie pierwszej rozmowy lub wymiany maili powiedz, jaki styl wnętrz Cię interesuje. Przygotuj chociaż kilka inspiracji z Pinteresta, by go zobrazować, i wyślij razem z rzutem mieszkania / domu. Nie ignoruj tematu, bo albo architekt zrobi wielkie oczy widząc za późno Twoje inspiracje, albo Ty zrobisz wielkie oczy widząc wizualizacje w klimacie, który nie do końca Ci odpowiada :)

 

2. Zakres projektu

Najpopularniejsze są projekty kompleksowe całych mieszkań lub domów, gdzie architekt wykonuje zarówno wizualizacje, jak i projekt wykonawczy, a często i nadzoruje realizację. Jeśli jednak nie interesuje Cię taki kompleksowy projekt, zastanów się, jaki zakres projektu byłby dla ciebie optymalny i sprawdź, czy dany architekt może ci to zaoferować.

Dla nakreślenia kontekstu wymienię, co ja proponuję klientom w ramach działalności mojej pracowni i dla kogo taki zakres będzie optymalny:

Aranżacje

układy funkcjonalne (jeśli zastanawiasz się, jak funkcjonalnie zagospodarować dane pomieszczenie lub całe mieszkanie / dom. Aranżacje pokazują układ funkcjonalny z zastanym układem ścian lub po większych lub mniejszych zmianach możliwych do wprowadzenia w danej przestrzeni. Opcja idealna dla osób, które dokładnie wiedzą jakie meble, materiały i kolory chcą zastosować, ale nie potrafią samodzielnie stwierdzić, jaki ich układ pozwoli maksymalnie funkcjonalnie wykorzystać daną przestrzeń. Opcja również dobra dla osób, które chcą sprawdzić, czy dogadają się z danym architektem, zanim podpiszą umowę na pełen projekt :) ).

Wizualizacje (projekt koncepcyjny)

komputerowe obrazy imitujące zdjęcia po realizacji projektu (jeśli najbardziej zależy Ci na estetyce projektu i chcesz zobaczyć jak będą wyglądały twoje wnętrza po jego wdrożeniu. Projekt koncepcyjny nie zawiera jednak rysunków wykonawczych, więc jest dobry dla osób, które nie potrzebują szczegółowych wytycznych do tego, jak go zrealizować. Projekt koncepcyjny będzie wystarczający na przykład w sytuacji, gdy projekt ma opierać się na gotowych meblach i wyposażeniu (nic na zamówienie) i nie przewiduje żadnych lub prawie żadnych zmian w elektryce, hydraulice itp. Do wizualizacji zawsze dodaję spis elementów wyposażenia, dzięki czemu wiesz, gdzie kupić wszystkie meble, materiały i lampy z wizualizacji.)

Projekt kompleksowy

połączenie wizualizacji i projektu wykonawczego (Jeśli chcesz zarówno zobaczyć, jak będzie wyglądał projekt po realizacji, jak i dostać komplet rysunków pozwalających ekipie remontowej na idealną realizację projektu. Komplet rysunków pomaga uniknąć wieeelu pytań wykonawców o wszystko, bo jest dla nich szczegółowym „przewodnikiem”. Przez wielu klientów początkowo niedoceniane rysunki techniczne stają się często najważniejszym i wręcz bezcennym elementem projektu. Do tego spis elementów wyposażenia, żebyś wiedział, gdzie kupić meble, materiały i lampy z wizualizacji. Do projektu kompleksowego dodawany jest też przybliżony budżet realizacji projektu.)

Projekt kompleksowy PLUS

projekt kompleksowy z nadzorem autorskim (Jeśli masz skonkretyzowany budżet i poza projektem kompleksowym chcesz otrzymać dokładne wyliczenie co ile będzie kosztować, z uwzględnieniem robocizny i wszystkich elementów robionych na zamówienie z wyceną od polecanych przeze mnie wykonawców. Najistotniejszym wyróżnikiem są tutaj wizyty na budowie pomagające utrzymać prawidłowy kierunek realizacji i rozwiewać bieżące wątpliwości. Wizyty te są wymienne na wizyty z Klientem w sklepach branżowych. Dodatkowo w ramach takiego projektu wykonuję 3 moodboardy do wyboru pokazujące proponowaną stylistykę. Świetna opcja dla osób,  które nie są w 100% przekonane, co będzie im się najbardziej podobać.)

 

Pamiętaj, że im bardziej zaawansowany zakres projektu, tym wyższa cena. Im więcej jednak płacisz, tym mniej później musisz poświęcać swojego czasu na bieganie po sklepach branżowych i odpowiadanie na masy pytań od wykonawców.

Poza odpowiednim zakresem projektu, warto zwrócić uwagę na jego jakość, czyli czytelność wizualizacji, szczegółowość rysunków wykonawczych, kompletność spisu wyposażenia. Jeśli projekt nie będzie odpowiednio szczegółowo opisany, realizowanie go może zamienić się w zgadywanie, co autor miał na myśli. Istotnym czynnikiem jest też ilość wymiarów na każdym rysunku – jeśli jest ich tylko kilka, wykonawcy najzwyczajniej w świecie nie będą mogli go rzetelnie zrealizować. Spis wyposażenia to także bardzo istotny element, często niedoceniany. Zwróć uwagę, czy posiada wszystkie elementy: od podłogi, przez kolory farb, meble, lampy, po zasłony. Jeśli decydujesz się na projekt koncepcyjny (bez rysunków wykonawczych), nie możesz liczyć na to, że architekt poda ci szczegółową ilość płytek, jaka będzie potrzebna, czy ilość farb. Ale zwróć uwagę, żeby ta nazwa płytek czy kolor farby faktycznie się w spisie znalazły.

Podsumowując, w tym etapie wyboru architekta wnętrz czekają Cię trzy kroki:

 

3. Lokalizacja

W tej chwili dzięki magii internetu robienie projektów zdalnych jest prostsze niż kiedykolwiek. Bez najmniejszych problemów architekci są w stanie zaprojektować wnętrza zlokalizowane nawet na innym kontynencie. Wielu osobom współpraca zdalna będzie bardzo odpowiadać, ale nie każdemu. Zastanów się czy to rozwiązanie dla ciebie odpowiadając na pytania:

Jeśli masz poważne wątpliwości co do współpracy zdalnej, wypytaj danego architekta o to, czy ma wprawę w takiej współpracy i czy w ogóle ona mu odpowiada. Ja osobiście w ciągu lat w branży robiłam kilka projektów zlokalizowanych za granicą, a więc w 100% zdalnie. I skończyły się powodzeniem. Więc jeśli tylko obydwie strony są chętne – da się :)

 

4. Doświadczenie

Znacie sytuacje, kiedy przez 5 lat studiów uczycie się swojego „fachu”, po czym idziecie do pierwszej pracy i okazuje się, że niewiele umiecie? Taaak, architektów wnętrz też to dotyczy. Niestety. Nic nie uczy lepiej zawodu niż praktyka. Dlatego też jeśli chcesz zatrudnić za pół-darmo studenta pierwszego roku, zastanów się dwa razy.

Temat wykształcenia poruszę w następnym punkcie, ale na razie skupmy się na doświadczeniu. Jest to wbrew pozorom dość skomplikowana kwestia. Pracownia, która działa na rynku od 10 lat może oddać Twój projekt w ręce pracownika, który właśnie skończył 3 rok studiów. Z kolei pracownia, która działa na rynku od miesiąca, mogła zostać założona przez osobę, która wcześniej pracowała w innych biurach na etacie przez kilka lat. Nie bój się więc pytać swojego architekta o to, jak długo działa w branży. Jest to naprawdę ważne.

Jakie pytania powinieneś zadać:

Zanim podpiszesz umowę upewnij się, że znasz odpowiedzi na te wszystkie pytania i nie wybrałeś osoby, której doświadczenie pochodzi wyłącznie z oglądania wnętrzarskich programów telewizyjnych :)

 

Ciąg dalszy wpisu znajdziesz tutaj: >>klik<<. Zajmuję się w nim tematami: wykształcenia, elastyczności, reputacji, komunikatywności i czasem realizacji projektu.
 

A ty jak sądzisz, na co warto zwrócić uwagę wybierając architekta?

Jeśli chcesz dodać coś od siebie, zostaw komentarz!

Agnieszka Konieczna

architekt wnętrz

Powróć do listy wpisów